Gebelik testi nasıl yapılır ?

Hamilelik testlerinin 2020 senesi bilgileri ile nasıl yapıldığını net olarak anlatmadan önce ; işinize yarayabilecek İstanbul'da kürtaj fiyatları hakkında www.kurtajfiyatistanbul.com 'u , kızlık zarı dikimi hakkında bilgi için www.kizlikdikim.com 'u , vajina daraltma ameliyatı içinde www.vajinadaraltmafiyatlari.com 'u ziyaret ediniz. Gebelik testi nasıl yapılır , gebelik testi fiyatları ne kadardır , gebelik testleri ne kadar doğrudur, kürtaj fiyatları İstanbul'da kaç paradır , kürtaj sonrası cinsel ilişki kaç gün sonra olabilir, 2015 yılı için kızlık zarı dikimi fiyatları ne kadardır ? gibi sorularınız cevap veriyoruz. Öncelikle gebelikten şüphelenmeniz gereken durumları anlatayım. Eğer cinsel yönden aktifseniz ve korunma olmadan ilişki oluyorsa bu durumda her ay potansiyel olarak gebe kalma ihtimaliniz var demektir. Özellikle adet döngüsünün ortasına denk gelen günlerde ilişki olmuşsa ve birde içeri boşalma gerçekleşmişse gebelik daha da yüksek bir ihtimalle meydana gelebilir.

Düzenli adet görüyorsanız ve adet gününüzde bir gecikme olmuşsa bu durum alarm zillerinin çaldığı anlamına gelir. Ayrıca bel ve kasık ağrısı varsa göğüsler hassaslaşmışsa ve sert ve biraz daha irileşmişse, sinirlilik, alınganlık varsa, çabuk yoruluyorsanız, idrara daha sık gidiyorsanız, bulantılar kusmalar varsa büyük olasılıkla gebesiniz demektir.

Testlerle gebelik nasıl anlaşılabilir?

Bunun için bHCG denilen gebelik hormonunun yükselmesi gerekir. Kanda gebelik en erken son adet tarihinden itibaren 4 hafta artı 1-2 günde, idrarda ise 4 hafta artı 3-4 günde anlaşılır. Kanda gebelik testi profesyonel bir iş olup laboratuarlarda gerçekleştirilir. Bu testin sonucu 5 ve altında ise yani 0-5 arası bir değerdeyse gebelik yok demektir. 5-50 arası gebelik vardır fakat ya çok yenidir ya da kimyasal gebelik dediğimiz bazen ilerlemeyen çok kısa süreli varlığını sürdürebilen sadece bu kan testiyle anlayabildiğimiz gebelik anlamına gelir. Eğer bHCG 50 nin üzerindeyse gebelik var denilebilir.

Ultrasonografi ile gebelik kesesi bHCG değerleri 1000 ve üzeri bir seviyeye geldiğinde görülebilir. Bu da son adet tarihinden itibaren sayarsak 4 hafta artı 4-5 gün gibi bir zamana denk gelir.
İdrarda yapılan testler çok basittir ve rahatlıkla ucuza temin edilebilir. Bir damla idrar tercihan sabah idrarı test kasetinin idrar bölümüne konur, 1 dakika beklenir. Eğer testin C yazan yerinde çizgi belirgin T yazan yerinde çizgi yoksa test negatif demektir. C yazan yerinde çizgi var T yazan yerde de çizgi varsa bu durumda gebesiniz ve test pozitif demektir. Eğer C yazan yerde herhangi bir çizgi yoksa bu testin bozuk ve geçersiz olduğu anlamına gelir. Bu testte dikkat edilmesi gereken şey ilk birkaç dakika içinde yorumlamaktır. Daha sonra teste baktığınızda gördüğünüz şey geçersiz sayılır.


Eğer test negatif çıktı ve adet gününüz 1 hafta geçmesine rağmen adet olmadıysanız bu durumda testi tekrarlayınız. Sonuç pozitifse gebesiniz demektir ve ne yapacağınıza karar verme zamanıdır. Test negatif ise yine muayene olmanız gerekir; bu gecikmenin sebebinin ne olduğu anlaşılır ve gereken tedavi bu şekilde yapılabilir.
.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Gebelik Testleri 2020

Gebelik testi fiyatı eczane 2020

Evde hamilelik testi nasıl yapılır ?