Kürtaj

KADIN VE JİNEKOLOJİ
GEBELİK VE KÜRTAJ      
KÜRETAJ NEDİR ?
                Kadın ve doğum alanında en çok merak edilen konulardan biri de bebek aldırma operasyonudur. Halk arasında bu operasyona kürtaj veya küretaj denmektedir. Aslında küretaj, rahim içinde bulunan materyallerin operasyon ile dışarı alınması işlemine verilen addır. Küretaj, sadece gebelik aldırmak için değil, ölü gebelik aldırma, düşük sonrası rahmi temizleme veya boş gebelik alınması için de uygulanan bir yöntemdir. Genellikle gebelik aldırmak için uygulanan küretaj yöntemi, riskleri olan bir uygulamadır.
                Her cerrahi operasyonun bir riski bulunmaktadır. Küretaj da cerrahi bir operayon olduğu için, onun da belli başlı riskleri vardır. Bu risklerden bazıları, çok fazla küretaj uygulaması yaptıran bir kadın için, tekrar anne olamama riski, rahim içine herhangi bir kesme işlemi yapmadan müdahale edildiğinden, yani sadece ultrason ile görülen rahimde yanlış müdahale yapılması riski, ortamın ve aletlerin steril olmamasından kaynaklanan ve ölümle sonuçlanabilen enfeksiyon kapma riskidir. İşte bu risklerden dolayı küretaj, mecbur kalınmadıkça yapılmaması gereken ve iyi düşünülerek karar verilmesi gereken bir operasyondur. Yasal olarak 10 haftalık gebeliklere kadar küretaj yapılabilmektedir. Operasyon yapmadan önce genel veya kısmi anestezi uygulanabilir. Eğer hastaya genel anestezi yapılmışsa, yaklaşık 1 saat kadar süren operasyonun ardından istirahat etmeli ve olası kanamalara karşı bir hafta takip edilmelidir. Eğer kısmi anestezi uygulanmışsa, 10- 15 dakika süren operasyon sonrası birkaç saatlik bir dinlenmeden sonra kişi günlük yaşamına dönebilir. Küretaj işlemi, günümüzde  vakumlu kanül ve enjektör yardımı ile yapılmaktadır. Bu durum, olası riskleri azaltırken, steril ortam sağlandığı zaman diğer risk faktörleri de ortadan kalkmaktadır.

                Küretaj yaptıracak kişinin, profesyonel jinekoloji uzmanları ile çalışması çok önemlidir. Ayrıca ortamın steril ve modern olması da, hastanın operasyon sırasında enfeksiyon kapmaması açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, alanında uzman kişilerle çalışılmalıdır. En önemli unsurlardan biri de, istenmeyen gebelik için iyice düşündükten sonra, son çare olarak küretaja başvurmalıdır. Küretaj operasyonu sırasında veya sonrasında oluşabilecek komplikasyonların hayati risk oluşturduğu, unutulmaması gereken bir noktadır. Bu blogdaki popüler yayınlar

Gebelik Testleri 2020

Gebelik testi fiyatı eczane 2020

Evde hamilelik testi nasıl yapılır ?